Кажу я з гіркотою: цей світ - вертеп...
І, мабуть, щонайважче - у ньому залишатися собою,
від перших днів своїх і до останніх
не бути ні актором, ні суфлером, ні лялькою на пальчиках облудних,
а лиш собою кожної години, а лиш собою кожної хвилини,
з лицем одвертим твердо йти на кін..."
Ці рядки з поеми "Вертеп" написав 18-річний Грицько Чубай.
23 січня виповнюється 76 років від дня народження видатного українського поета, перекладача, культової постаті українського андеграунду 1960-1970-х рр., видавця самвидавного літературно-мистецького часопису "Скриня" (1949-1982).
Письменник Юрій Винничук назвав Чубая гетьманом втраченого покоління. А Іван Дзюба сказав: "Чубай - легенда українського безчасся".
"Варто розгорнути сторінки його "П’ятикнижжя" й почитати поезію. Ви здивуєтеся, здригнетеся, подумаєте, що це європейського поета переклали українською. Та ні. Це він. Грицько. ЧУБАЙ." - Ігор Ліпницький ("Артефакт").
Народився Грицько Чубай на Рівненщині в с.Березини. У його родині були вояки УПА, українські активісти, а звичайна сільська хата була мало не культурним осередком - так багато літератури зібрали батьки Грицька. У дитинстві він перечитав усе, що було в бібліотеках Березинів і Козина, з 15-річного віку збирав власну бібліотеку і платівки з класичною музикою. Прожив він коротке життя - лише 33 роки. За ним ще з 17-ти років регулярно пильно наглядали органи державної безпеки. Проте, за час постійних переслідувань та обшуків написав близько ста різних за жанром віршів: балади, поеми, верлібри. Він знав сім мов, з яких вільно перекладав на українську - на такому рівні вивчив їх самотужки.
Часто поет бував безробітним, працював робітником сцени у театрі Заньковецької, вантажником, художником-оформлювачем на ізоляторному заводі. Твори Григорія Чубая в Україні вийшли лише через 15 років після його смерті.
"Він мав феноменальну пам'ять. Знав увесь Шевченків "Кобзар", усього Симоненка, Вінграновського. Вінграновський був моїм улюбленим поетомІ щоб догодити мені, Гриць нерідко читав його вірш "Цю жінку я люблю. Така моя печаль...". А ще він дуже любив Тичину, особливо його "Сонячні кларнети". Зберігся запис, де Гриць читає цей вірш.", - розповідала дружина поета Галина Чубай.
Діти Грицька Чубая - Тарас і Соломія відомі музиканти, які талановито пропагують поезію батька.
Присоединяйтесь к ОК, чтобы подписаться на группу и комментировать публикации.
Нет комментариев