Україна заявляє, що має розвідувальні дані, які свідчать про те, що лише п'ять тіл були доставлені з місця катастрофи російського військово-транспортного літака до найближчого моргу, повідомив CNN представник української військової розвідки, поставивши під сумнів заяву Москви про те, що десятки українських військовополонених загинули внаслідок вибуху.
Москва і Київ надали суперечливі повідомлення про те, як Іл-76 був збитий у середу в російській Бєлгородській області, яка межує зі східною Україною. Москва стверджує, що літак перевозив українських військовополонених, а Київ стверджує, що перевозив російські ракети для використання в подальших ударах по Україні.
Але останні коментарі вказують на зростаючу впевненість Києва в тому, що літак Іл-76, який розбився в середу вранці в селі Яблоново в російській Бєлгородській області, можливо, не перевозив українських військовополонених до обміну, як стверджувала Москва.
Речник військової розвідки України Андрій Юсов повідомив CNN, що кількість тіл, доставлених до моргу, відповідає кількості членів екіпажу на борту літака. "Інших тіл не знайдено", - сказав він.
Москва заявила, що в авіакатастрофі загинули всі 74 людини, які перебували на борту — шість членів екіпажу, троє військових ескортів і 65 українських військовослужбовців. Губернатор російської області опублікував список прізвищ людей, які, за його словами, склали екіпаж із шести осіб.
На прохання CNN пояснити розбіжності між кількістю членів екіпажу, які, за словами російської влади, перебували на борту, і кількістю тіл, які, за словами української розвідки, були доставлені до моргу в середу, Юсов сказав, що дотримується своїх початкових коментарів.
Росія спочатку не змогла надати візуальні докази на підтримку своїх заяв про те, що в літаку перебували українські солдати. На першому відео, яке з'явилося з місця катастрофи, частина якого транслювалася російськими державними ЗМІ, було видно кілька мертвих тіл на землі, але не з'явилося жодного зображення, на якому видно десятки загиблих.
У четвер Слідчий комітет Росії оприлюднив друге відео, яке, за їхніми словами, було знято з місця катастрофи і, схоже, показує людські останки на снігу.
На відео видно, як слідчі вимірюють те, що схоже на закривавлену людську руку та розчленовану руку. На окремих фрагментах відео також видно аерофотозйомку місця катастрофи та залишки літака. Неясно, чи знаходяться людські останки на відео в тому ж місці, що і уламки літака.
CNN геолокував два відео, опубліковані Слідчим комітетом Росії на місці катастрофи, які збігаються з місцем розташування зображення радара із синтезованою апертурою (SAR), зробленого Umbra Space для CNN.
Літак впав у поле в сільській місцевості Бєлгородської області, на північ від невеликого села Яблоново, згідно з аналізом відеозаписів CNN та пошуково-рятувальних знімків.
На знімку SAR видно, що місце падіння Іл-76 всіяне уламками. Поле уламків має довжину трохи менше милі і простягається приблизно на 800 футів у найширшому місці.
Нові заяви з Москви
Москва також звинуватила Київ у збитті літака зенітно-ракетним комплексом з території України, заявивши, що радіолокаційне обладнання Повітряно-космічних сил РФ виявило дві українські ракети. Українське військове командування заявило, що розглядає російський військовий літак, який наближається до Бєлгорода, як законну ціль, але не підтвердило, що обстріляло літак.
CNN не в змозі незалежно перевірити заяви двох сторін.
І Москва, і Київ згодні з тим, що обмін полоненими був запланований на середу, а обмін відбувся приблизно за 60 кілометрів на захід від Бєлгорода. Омбудсмен України Дмитро Лубінець заявив у телевізійному інтерв'ю в четвер, що обмін був спланований і "були присутні представники нашої установи".
Але Юсов сказав, що Україна не отримувала повідомлення про те, що ув'язнених доставлять до регіону, а не автомобільним чи залізничним транспортом. За словами Юсова, під час єдиного іншого нещодавнього обміну полоненими, який відбувся на початку цього місяця, Росія надіслала Україні попередження про припинення бойових дій, щоб зберегти повітряний простір Бєлгорода вільним, і Україна його виконала.
Юсов також стверджував, що російські винищувачі Іл-76 часто використовувалися для доставки ракет С-300 на передові позиції, і що Росія поповнює свої ракетні запаси в Бєлгородській області після кількох хвиль атак на сусіднє українське місто Харків.
Коментарі Юсова, які ставлять під сумнів інформацію, надану Москвою, перегукуються з аналогічними зауваженнями, зробленими в четвер увечері командувачем ВПС ЗС України Миколою Олещуком. "Шалена російська пропаганда спрямовує потік фейкової інформації на зовнішню аудиторію, намагаючись дискредитувати Україну в очах міжнародної спільноти", - йдеться у заяві.
Лубінець також назвав непідтверджену інформацію Москви "яскравим прикладом того, що Росія заздалегідь планує інформаційну кампанію проти України". За його словами, він надіслав офіційні листи до ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ) із запитанням, чи повідомляла їх Росія про передачу військовополонених літаком.
Служба безпеки України (СБУ) у четвер розпочала кримінальне розслідування за фактом авіакатастрофи. Урядовий орган зв'язку також закликав до міжнародного розслідування інциденту, заявивши, що "немає жодних доказів того, що на борту були вбиті будь-які громадяни України" і що "офіційним заявам Росії не можна довіряти".
Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив у четвер, що говорити про вказівки президента Росії Володимира Путіна щодо збиття військового літака ще зарано, оскільки розслідування ще триває.
Він назвав катастрофу Іл-76 "абсолютно жахливим актом", оскільки на борту літака нібито перебували українські військовослужбовці, "які мали бути вдома буквально за добу".
Фото: Радіолокаційні знімки SAR або з синтезованою апертурою, надані Umbra Lab, показують місце падіння літака Іл-76 довжиною близько милі в полі в сільській місцевості Бєлгородської області.
Присоединяйтесь к ОК, чтобы подписаться на группу и комментировать публикации.
Комментарии 1